top of page

Про походження псевдоніма Марка Вовчка

     22 грудня 1833 року народилася українська письменниця Марко Вовчок, яка до появи її "Народних оповідань" була просто Марією Олександрівною Вілінською, дружиною фольклориста й учителя Немирівської гімназії Опанаса Марковича. Якраз на Немирівщині  Марія Олександрівна й стала Марком Вовчком.

   Існує декілька версій про походження її псевдоніма. Більшість науковців й літераторів дотримується думки, що він базується на грі звуків і трансформації прізвища:

Маркович - Марковичка - Марко Вовчок.

   Таку версію підтримує і Валерій Шевчук у своїй книзі "Із вершин та низин". 

    І важко з цим не погодитися. Хоча вінницький науковиць Василь Митрофанович Борщевський зауважував: "Цілком ймовірно, що псевдонім письменниці походить від подільського села Вовчок".

   Так, поблизу Немирова є аж два села, що називаються Вовчок! Для зручності, село, яке ближче до райцентру, місцеві жителі називають чуківським, віддаленіше - брацлавським. Чи знала М. О. Вілінська про їх існування? Напевне. Як відомо, вона у навколишніх селах зі своїм чоловіком записувала від місцевих жителів пісні, казки, легенди. Кілька пісень записано нею у Брацлаві й Тульчині. До цих містечок вона могла потрапити , лише проїжджаючи  через обидва Вовчки.
   Тому хочеться вірити, що якраз присутність на карті Брацлавського повіту цих сіл та співзвучність їх назв з прізвищем майбутнього класика української літератури і спонукало її взяти для себе цей звучний і символічний синонім - Марко Вовчок.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ІВАНА ФРАНКА

   Іван Франко — визначна постать вітчизняної та  світової історії й культури. Поет, прозаїк, драматург, вчений, етнограф, фольклорист, історик, філософ, соціолог, економіст, журналіст, перекладач, громадсько-політичний діяч. Цікаві факти про Франка — це мало відомі всім історії з життя поета та вченого.

   За своє життя Іван Франко створив більше п’яти тисяч творів при тому, що ніколи не мав нормального робочого кабінету.

   Перше кохання Франка Першим сильним почуттям юного Франка було його кохання до попівни Ольги Рошкевич. Але після його арешту батьки дівчини заборонили їм спілкуватися.

   Де жив Франко? Львів – місто Франка, де він прожив сорок років (з 60).  У цьому місті він жив дуже багато років, творив, навіть був ув’язнений у Львівську темницю. Кожна вулиця пам’ятає його, кожна хата, кожен парк. Він присвящав йому вірші, був щиро захоплен їм. Можно сміло казати, що  місто Львів — місто Івана Франка. «…ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів.» (Іван Франко)  

   Що любив їсти Іван Франко В їжі Франко був невибагливий: на сніданок — кава з булкою, на обід — квашені овочі талегкий суп з додаванням квасу, кропиви, грибів. Він ніколи не палив. Іван Якович любив пити медовуху, вино. Смачно готував каву, збирав і любив їсти гриби й рибу, що сам ловив.

   Арешти Франка Івана Франка заарештовували тричі. У перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців. А після другого арешту, в 1880 році, ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень в готелі він — без єдиної помарки! — Написав повість «На дні» і на останні гроші відіслав її до Львова, після чого три дні жив на три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли їх не стало, лежав без пам’яті, без сил. Врятував Франко старий служитель готелю. Після одного з арештів його змусили босоніж пройти з Коломиї в Дрогобич — це майже 200 кілометрів. Це були справжні тортури…       Навчання та здібності Івана Франка Навчаючись у гімназії, Франко виявив феноменальні здібності: міг майже дослівно повторити товаришам інформацію, яка подавалася вчителями на заняттях. Інтенсивній самоосвіті гімназиста сприяла зібрана ним бібліотека, в якій нараховувалося близько 500 книжок і українською, й іншими європейськими мовами. Іван Якович переклав українською мовою твори близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур. Вільно володів 14 мовами.

Джерело: http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-ivana-franka/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

bottom of page